Geleceğin en önemli becerisi KODLAMA

Kodlama Nedir?

Bilgisayar, telefon, tablet vs cihazların yazılımlarını oluşturmak için kullandığımız bilgisayar diline Kodlama denir. Gelecekte önemi daha da artacak olan kodlama, günümüzde de Bilişim Teknolojileri alanına yön vermektedir.

Kodlama Eğitimi Neden Bu Kadar Önemli?

Kodlama becerisini erken yaşta kazanan çocuklar geleceğe, geleceğin üretim şekillerine, mesleklerine  hazır olarak başlayacaklar.  Kodlamayı öğrenen bireyler aynı zamanda problem çözme, problem karşısında farklı çözüm yolları üretebilme, eleştirel düşünebilme, tasarım odaklı düşünebilmeyi ve olaylar arasında ilişki kurup sonuçlarını hesaplama gibi becerileri de kazanmaktadır. Kodlamayı öğrenen çocuklar öğrenme aşamasında deneme-yanılma yöntemini kullandıkları için sistemin de nasıl çalıştığını çok hızlı kavraya bilmektedirler.  Bilgisayar teknolojileri alanında en önemli isimlerin de küçük yaşlarda kodlamayı öğrendiklerini biliyoruz.

Peki çocuklar kodlama öğrenmeye nereden başlayacaklar?

Bilişim teknolojileri alanının öncülerinin küçük yaşlarda programlama öğrendiğini söylemiştik. Onların zamanında programlama öğrenmek şimdiki kadar eğlenceli ve kolay değildi. Bu yüzden kodlama öğrenmenin öneminin anlaşılması programcıları da harekete geçirdi.  Çocuklara programlamayı sevdirerek eğlenceli şekilde hazırlanmış bir çok uygulama mevcut. Başlangıç anlamında kullanılabilecek uygulamaların isimlerini  sizin için yazıyorum.

 1. Hacker Can
 2. Code Monkey
 3. Scratch
 4. Code.org
 5. CodeCombat
 6. Tynker
 7. Lightbot
 8. KhanAcademy
 9. CodeSpark
 10. TechRocket
 11. All Can Code
 12. CodeAcademy
 13. Coursera

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.