Tincercad ile 3D Tasarım Çok Kolay

Published by Şahin Yağlı on

Tinkercad Nedir?

Tinkercad, herkesin kolayca 3D tasarımlar oluşturabileceği web tabanlı bir uygulamadır. En büyük avantajlarından biri bilgisayara bir program kurmamız gerekmiyor. İnternet bağlantısı olan bilgisayar veya tablet gibi cihazlarımızdan bağlanıp düşündüğümüz tasarımlarımızı oluşturabiliriz.

tincercad.com 

 sayfasından online uygulamaya ulaşabiliyoruz.  Oldukça eğlenceli bir sayfa ile bizi karşılayan Tinkercad’e giriş yap butonunu kullanarak oturum açıyoruz. Oturum açmak için sosyal medya hesaplarımızı kullanabileceğimiz gibi mail hesabımızı da kullanabiliriz. Giriş yaptıktan sonra döner merdiven modeli ile küçük bir tanıma-tanışma eğitimi çıkıyor. Bu eğitimi hızlıca tamamlayabiliyoruz. Yeni tasarım oluştur butonu ile sahnemizi açıp Tinkerlemeye başlayabiliriz.

Sahnemizi 360 derecelik açı ile döndürmek için mouse nin sağ tuşunu kullanıyoruz. Sağ tarafta bulunan menüden hazır geometrik şekilleri kullanarak tasarımlarımızı oluşturuyoruz. Gerçek hayatta her tasarımın şekli hazır olarak orda olmadığı için nesneleri birbirine ekleyip yada çıkaracağız.

Peki Tinkercad in tasarım mantığını oluşturan bu yöntemi nasıl yapacağız. Örnek olarak bir bardak yaptıgımızı düşünelim. Bardak şekli için bize bir silindir gerekli. Silindiri geometrik şekillerden sahneye sürükleyip bırakıyoruz. Silindir seçili olduğunda kenarlarında çıkan beyaz noktalar ile boyutunu ayarlayabiliriz. Boyutunu ayarlarken de bize ölçüler hakkında bilgi veriyor. İstediğimiz ölçülere getirdiğimiz silindiri seçili halde iken kopyala-yapıştır yapıyoruz. İkinci oluşan silindirin boyutlarını biraz küçültüp ilk silindirin içerisine yerleştiriyoruz. Sağ üstteki bölümden içteki silindir seçili iken delik butonuna basıyoruz. Daha sonra iç ve dış silindirleri seçip yine sağ üstteki menüden grup düğmesine basıyoruz ve bardağımızın içi boş bir şekilde oluştuğunu görebiliriz.

 

Loading